Labākais no abām pasaulēm: Wagyu un Angus krustojums – Wangus

Japānas Wagyu liellopu gaļa tiek uzskatīta par vienu no labākajām gaļām pasaulē. Tai ir unikāli marmorēts tauku slānis, kā arī dzīvnieku uzturs un audzēšanas veids piešķir gaļai unikālu tekstūru un garšu. Savukārt melnais Angus ir skotu izcelsmes šķirne, kas arī ir slavena ar dziļu un izteiksmīgu marmorējumu. Galvenā šo abu šķirņu krustošanas ideja ir radīt Wagyu gaļai līdzīgu produktu ar Angus gaļas tekstūru un sagremojamību. Iegūt gaļu, kas nav gluži tik bagātīga kā pilnīgi treknā un taukainā Wagyu, bet tādu, kas ir virs parastās, visiem tik ierastās steika gaļas kvalitātes.

Ar kvalitatīvas liellopu gaļas audzēšanu nāk kaut kas mums visiem labi zināms – krustošana. Jau atkal un atkal krustošana ir izrādījusies par risinājumu tam, ko daudzi ražotāji meklē, kaut arī dažos gadījumos krustošanu var noraidīt, tā var būt noderīga, ja to pareizi izpilda. Tieši šī metode “Circle A Ranch”, kas atrodas Ibērijā, Misūri ir apgūta ar Wagyu-Angus krustojums jeb Wangus.

Nav nekāds noslēpums, ka Angus liellopu gaļas liemeņi sasniedz augstus kvalitātes rādītājus, lielākoties pateicoties augstākās klases ģenētikai. Apvienojot Angus ģenētiku ar Wagyu neticami aromātisko, veselīgo liellopa gaļu, Jūs radīsiet izcili garšīgu steiku. Tieši šo šķirņu krustojums tiek atzīts par augstvērtīgāko pasaulē un tieši šie faktori, kļuva par iemeslu šī krustojuma audzēšanai Kolumbos!

Novērotie ieguvumi audzējot Wangus liellopus:

  1. No ēdināšanas puses, viens no lielākajiem ieguvumiem ir Wangus liellopu spēja iegūt lielāku gala svaru, tai pašā laikā, izvairoties no pārmērīgi tiešās Angus ietekmes;
  2. Wangus govīm ir ievērojami agrāka dzimumgatavība (12.5mēn.) nekā Angus govīm (14mēn.). Vasarā tās ir gludspalvainas, ar labām mātes īpašībām un izcilu tesmeni.

Neskatoties uz to, ka Wangus liellopu audzēšanu noteikti varētu klasificēt kā nišas tirgu (tirgus nozari, kuru ne vienmēr ir viegli uzturēt), “Circle A Ranch” mārketinga menedžeris Niks Hammetts norāda uz Wangus audzēšanas priekšrocībām salīdzinājumā ar tīršķirnes Angus. "Noteikti ir Angus liellopi, kuri iegūs Prime jeb augstāko kvalitātes līmeni, taču ir jāizvēlas viena iezīme marmorēšanai, lai sasniegtu tos pašus rezultātus, ko mēs sasniedzam ar Wangus šķirni. Atlasot vienu iezīmi, jūs atsakāties no selekcijas spiediena uz tik daudzām citām svarīgām iezīmēm, ”skaidro Hammetts. “Wangus ļauj mums izmantot bagātīgo, un plašo Angus šķirnes genofondu trim ceturtdaļām mūsu ģenētiskā materiāla un atlikušo ceturtdaļu atlasīt tikai labāko Wagyu. Tā teikt, iegūstam labāko no abām pasaulēm.”

Protams, kā jebkuram krustojumam, arī Wangus šķirnei ir negatīvās puses. Hammetts saka, ka viens no galvenajiem izaicinājumiem ir ierobežots Wagyu šķirnes genofonds un sporādiska ģenētiskā analīze. “Lai pilnvērtīgi izaudzētu Wangus šķirnes liellopus, ar ceturtdaļu Wagyu asinību, ir nepieciešams izvēlēties pareizu ģenētiku, kas nav viegls uzdevums. Vēl viens izaicinājums ir piedāvājuma un pieprasījuma līdzsvars, nespēja pietiekami ātri saražot produktu (“problēma”, pēc kuras “ilgojas” katrs liellopu audzētājs). 

Lai veicinātu šīs šķirnes liellopu audzēšanas rentabilitāti, ir vērts veikt aprēķinus, kuri var kalpot par virzītājspēku nozīmīgu lēmumu pieņemšanā – kaušanā un pārdošanā.

Jau teju trešo gadu Kolumbos tiek veikta šo divu šķirņu krustošana un pēcnācēju atražošana, lai klientiem pēc iespējas ātrāk būtu iespēja nobaudīt šo burvīgo gaļu, no liellopiem, kuri auguši te pat – Latvijas laukos!