Labākie bioloģiskie saimnieki Latvijā

Rumbas pagasta SIA "Lāses AM" īpašnieki Aigars Melderis un Dace Antanovičus saņēmuši Zemkopības ministrijas augstāko balvu "Sējējs" par Latvijā labāko bioloģisko lauku saimniecību. Atzinība nopelnīta par gaļas liellopu audzēšanu uzņēmuma struktūrvienībā Kolumbi, kas ir Daces pārziņā.

„Patīkams satraukums, jo pirmoreiz esam izvirzīti tik nozīmīgai balvai – tas ir liels pagodinājums ikvienam zemniekam,” viņa atzīst. „Kļūt par labu bioloģisko saimniecību ir ļoti grūti, jo jāievēro daudz striktākas prasības nekā citiem.”

Saimnieki norāda, ka izvērtēšanā pavadīts daudz laika un ka žūrija gan bijusi laipna, taču vienlaikus stingra. Aigars piebilst, ka atzinība ir motivācija strādāt tālāk un labāk. Sākumā esot kautrējies dalībai konkursā piekrist, jo vēl par agru. Kolumbi ir diezgan jauna bioloģiskā saimniecība, jo Lāses AM, kas ilgstoši darbojas gaļas pārstrādē, liellopu audzēšanai pa īstam pievērsās tikai pirms pieciem gadiem, kad vajadzēja izšķirties: likvidēt vai attīstīties. Bet Dacei lopiņi esot sirdslieta: „Biju tajā mirklī gatava pierunāt vīru ņemt lopus, domājot par ģenētiku, audzēt tīršķirnes un izkopt arī tādas dzīvnieku līnijas, kādu Latvijā vēl nav, tā ganāmpulku stabilizējot un ražojot labu gaļu. Vienlaikus bioloģiski atjaunojām zālājus un ganības, jo nepietiek ar to, ka lopi skaisti izskatās – lai būtu rezultāts, tie pareizi jābaro.”

Vēl šogad konkursam Sējējs no mūspuses bija nominēta SIA Milzu! kā gada pārtikas pārstrādes uzņēmums un Skrundas zemnieku bioloģiskā saimniecība Valti, abas saņēmušas veicināšanas balvu. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Kuldīgas nodaļas vadītāja Daiga Mellere norāda, ka jau trešoreiz viena lielā balva nonāk pie mums, bet šogad augstu novērtējumu saņēmuši visi izvirzītie. Tas liecinot par konkurētspējas izaugsmi. Pērn Sējēju saņēma Vārmes Ezergaļu saimnieki Iveta un Dzintars Erdmaņi, vēl iepriekš atzinība tika laideniekiem Viktorijai un Gatim Zonenbergiem.

Resurss: http://www.kurzemnieks.lv/dzive/7803-labakie-biologiskie-saimnieki-latvija/